0

Fényforrás és izzó kiválasztása 1. rész

2021-01-01 00:00

Hogyan válasszak izzót?

Bejegyzésünkkel szeretnénk segíteni, hogy átláthasd a fényforrások különböző tulajdonságait, valamint megismerd, milyen jellemzőket kell figyelni egy-egy vásárláskor.

„Sajnos” elmúltak azok az idők már, mikor egyszerűen „kérek egy 60 wattos izzót” tudtunk égőt vásárolni. Azért is idézőjelben mert ez nem igazán rossz, csak sokkal nehezebb kiválasztani az igényeinknek megfelelő izzót. Ma egy fényforrás csomagolásán már legalább 3-4-5 adat szerepel. Jó lenne ezekkel felhasználói szinten képben lenni, hogy ne sózzanak ránk felesleges és nem megfelelő termékeket.

Először, szeretném röviden felsorolni, hogy a fényforrások dobozán milyen lehetséges feliratokkal találkozhatunk. Igyekszem minél többet tisztázni, de előfordulhat hogy kimarad valamint, mert gyártónkként van eltérés a megadott adatokban, illetve több gyártó megjelenít olyan adatok a dobozon, ami a gyártó belső információja.

Ebben a felsorolásban először a fényforrások fényét jellemző tulajdonságokat sorolom fel, majd a külső fizikai (méret, foglalat) tulajdonságok következnek majd.

 

Fényforrások fényét jellemző tulajdonságok

  • Feszültség

    • Mértékegysége Volt (V)
    • Magyarország területén ez leggyakrabban 230V AC (60 Hz váltóáram), azonban ettől eltérően leggyakrabban még a 12 V és 24 V feszültségszinteken működőt fényforrásokat is használnak. 230V-nál kisebb feszültségű izzókat háztartásokban általában csak biztonsági okokból használnak, leginkább nedvességnek kitett helyeken.
    • Mivel a 230V-os hálózatban a feszültség ingadozhat, rosszabb esetben hosszabb időre és kritikusan 230V fölé emelkedhet (pl. hálózati munkák esetén), ezért fennáll a veszélye hogy a tartósabb vagy tüskeszerű felszültségemelkedés a hálózatban tönkreteheti az erre érzékeny elektromos háztartási eszközeinket (ilyenek lehetnek a fényforrások vagy tápegységek is). Érdemes a fényforrások dobozán megkeresni a működési feszültség jelzését, és ha van lehetőség rá, keressünk olyan típust, aminél a feszültségszintre egy tartományt adnak meg, ez lehetőleg minél magasabb legyen. Vannak kifejezetten magasabb felszültséget is elviselni tudó fényforrások, ezek működésére akár 220-270V is megadhatnak.
  • Teljesítmény

    • Mértékegysége Watt (W)
    • Ez a jellemző a fényforrás elektromos fogyasztását is meghatározza, de a mindennapokban az azonos technológiájú izzók fényerejét egyszerűbben meg tudjuk határozni a teljesítménnyel. Például a hagyományos wolframszálas izzóknál szinte egy etalon lett a 60 wattos izzó, vagy a 100 wattos izzó. De egy LED-fényforrásnál a 60W egészen más fényt fog adni, még az alkalmazott LED technikától függően is.
  • Fényáram

    • Mértékegysége Lumen (Lm)
    • Ez a jellemző a fényforrás által kibocsátott fényre vonatkozik, származtatott mennyiséget jelent. Csak speciális műszerrel lehetséges ezt a jellemzőt mérni. Egy adott térszögre sugárzott látható teljesítményt (watt) jelöl.
    • Ez a jellemző egy komoly hátteret igénylő méréssel ellenőrizhető, ezért a fogyasztók által nem (könnyen) ellenőrizhető, csak a gyártó által megadott értékek alapján tájékozódhatunk. Ami miatt körültekintőnek kell lennünk… Az sem mindig tisztázott hogy egy E27 foglalatú LED-villanykörte esetében, ami tejfehér burával készült, ott melyik gyártó mérte bele a bura áteresztő képességét, és melyik gyártó számolt anélkül. Egy ilyen esetben könnyen lehet akár 30-40% is az opál vagy tejfehér izzóüveg miatti fényveszteség.
  • Fényerősség (cd)

    • Mértékegysége Candela (Kandela) (cd)
    • Egy átlagos gyertya fénye 1 cd.
    • Ez a jellemző az emberi szem által érzékelhető fényt fejezi ki, pontosabban „olyan fizikai mennyiség, amely kifejezi a fényforrás, az emberi látás tartományában észlelhető fényének nagyságát”. Ezt a tulajdonságot ritkábban adják meg a fényforrások csomagolásán.
  • Megvilágítás (lx)

    • Mértékegysége Lux (Lx)
    • A felületről visszaverődő és a szembe (mérési pontba) jutó fény intenzitásának mérésére használják, és a megvilágítás egy egységnyi felületre eső fényáram (lumen) mértékegysége.
    • A fentiekből is érthető, hogy ez a tulajdonság nem egy fényforrásra vonatkozik már, hanem egy fényforrás (és lámpatest) használata során, a használat helyén egy mérési pontban elérhető megvilágítás mértéke. Erre példa korábbi munkánk, amikor egy sportcsarnokba szerelendő csarnokvilágító lámpatestek a terv szerinti magasságban kerültek felszerelésre, és a terv szerinti külső körülmények (padlózat, falak színe, stb.) együtt a padló szintjén milyen megvilágítási értéket nyújtanak. Erre általában valamilyen előírások vannak, biztonsági okokból vagy pl. tévéközvetítések is csak egy minimális megvilágítási értéktől lehetségesek.
  • Színhőmérséklet ((C)CT) Fényforrás izzó színhőmérséklet, Forrás: i.pinimg.com

    • Mértékegysége Kelvin (K)
    • Ez a fényforrások egyik legfontosabb tulajdonsága. Színhőmérséklettel adjuk meg pontosan egy fényforrás fényének a színét. Minél magasabb a színhőmérséklet értéke, annál több kéket/lilát tartalmaz a fény (hidegebb fehér), és minél alacsonyabb a színhőmérséklet, annál sárgásabb pirosabb a fehér fény (meleg fehér). Hagyományos izzóknál általában még nincs nagy változatosság, azonban a modernebb (gázkisüléses, LED, CFL, stb.) fényforrásoknál már mindenféle színhőmérséklet közül lehet választani.
    • A színhőmérséklet nagyon nagy hatással van akár tudat alatt is a közérzetünkre, és ez személyenként változó módon, kultúránként változó módon és több tényezőtől függően nem mindenkire ugyanúgy van hatással.
  • Színvisszaadási index (CRI, vagy Ra)

    • A színvisszaadási index a fényforrások azt a képességét méri, hogy megvilágított tárgyak mennyire képesek visszaadni a valós színüket (amilyennek természetes napfényben látjuk őket). Általában csak tájékoztató jellegű adat, mivel nagyon nehezen számolható és valójában nincs mértékegysége, értéke egy arányszám lesz. Értéke 0 és 100 közötti lehet: a természetes napfény 100-es színvisszadású, valamint egy hagyományos izzónak is 100 a CRI értéke, mivel az izzószál a fény teljes spektrumában sugároz. Ehhez képest egy gyengébb minőségű LED fényforrás 70-80 közötti CRI értéket tud, valamint egy alacsony nyomású nátriumizzó CRI értéke közel 0. Példának itt egy táblázat a Wikipedia oldaláról:
Kategória CRI (Ra) Színlátás Példák
1 A 90-100 Kiváló Izzólámpák, többsávos fénycsövek
1 B 81-90 Kiváló Fémhalogénlámpák ritkaföldfém-adalékkal
2 A 71-80 LED, De luxe fénycsövek fémhalogénlámpák
2 B 61-70 Deluxe fénycsövek fémhalogénlámpák
3 41-60 Közepes Higanylámpák
4 0-40 Gyenge Nagynyomású nátriumlámpák
 

 

Fényforrások külső paramétereit jellemző tulajdonságok:

 

  • Fej mérete

    • A fényforrásokat általában szabvány szerinti méretben készítik, azonban ettől egyre inkább eltérnek és sokszor teljesen különböző formákban dobnak piacra termékeket. Míg korábban a „hagyományos” izzó A60-as fejmérettel (üveg búra) készült, leggyakrabban E27 foglalattal, úgy most már ennél vannak jóval kisebb méretű, de sokkal nagyobb és más alakú fényforrások is.

Vásárláskor a lehetőségek szerint nézzük meg a csomagoláson feltüntetett méreteket, és győződjünk meg hogy be fog férni a leendő helyére!

  • Foglalat típusa izzó foglalatok

    • A fényforrásokat általában két csoportra szoktuk bontani a foglalat alapján: retrofit és közvetlen csatlakozású fényforrások. A retrofit fényforrások azok a fényforrások, amelyek a meglevő korábban is használt, szabványosított foglalatba illeszkedik. A nem retrofit fényforrások (pl. A60-as E27-es izzó) pedig közvetlen vezetékbekötéssel vagy egyedi csatlakozóval csatlakoztatott fényforrásokat jelöl (ilyen például az UFO lámpákba mágnesesen rögzülő, sorkapoccsal beköthető LED-panel). Ez is egy szabványosított része a fényforrásoknak, bár vannak azért szabványtól eltérő termékek is.

Forrás: en.wikipedia.org

 

Hamarosan érkezünk a 2. résszel is, melyben a fényforrások foglalataival fogunk bővebben foglalkozni.

 

Kövesd oldalunkat!

Kosár tartalma
Vásároljon még 29 999 Ft értékben az ingyenes házhozszállításhoz
Vásároljon még 29 999 Ft értékben az ingyenes házhozszállításhoz
Tovább a kosárhoz