0

Mi a különbség az akril és a szilikon között?

2022-02-09 11:13

A lakást felújítók körében gyakran felmerülő gondolat, hogy melyiket használjuk: akrilt vagy szilikont? Szeretnénk segíteni a két típus megismerésében.
 

A szilikon és az akril textúra tekintetében meglehetősen hasonló. Mindkét anyag pasztaszerű a feldolgozás során, és gumiszerű, amikor megszilárdul.

Ha szilikont és akrilt nyomsz egymás mellé, csak egy kis különbséget fogsz észrevenni, amely lehetővé teszi a két tömítőanyag megkülönböztetését. Míg a szilikon fényesebbnek tűnik, az akril nedves állapotban inkább matt. A gyakorlatlan szem számára azonban ezt a finomságot nagyon nehéz felismerni.

A két anyagot elég jól meg lehet különböztetni, ha nedves állapotban az ujjai között megdörzsöli őket. Az akril úgy gördül, mint a rágógumi, és kis tekercsekké formálható, míg a szilikon zsíros marad, és nehezen távolítható el a kézről.

Ha utólag szeretnéd kideríteni, hogy akril vagy szilikon volt-e a kötésben, akkor ez viszonylag könnyen megtehető. A szilikon nagyon rugalmas tömítőanyag. Ez azt jelenti, hogy ha eltávolítod a gumiszerű tömítőanyagot egy kötésből, és az szépen húzódik, mint egy gumikígyó, akkor szilikonkötésről van szó. Ha azonban az anyag rövid idő után elszakad, a fugát akrillal tömítették.

Hol használhatok szilikont?

Mint már említettük, a szilikon különleges tulajdonsággal rendelkezik: hosszú ideig rugalmas és az is marad. Ezért a tömítőanyagot olyan területeken is használják, ahol az aljzat mozog vagy dolgozik. A szilikon emellett víztaszító. Ez a tulajdonsága a tömítőanyagot a szaniterágazat vitathatatlan győztesévé teszi. A szaniter szilikon gomba gátlót is tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy a penész sokkal nehezebben alakul ki.

 

Szilikonok típusai

 

Szaniter szilikon:

Penészgátló gombaölővel ellátott szilikon. Elsősorban vizes, nedves helyekre mint a fürdőszoba, mellékhelyiség vagy konyha. Ecetsav tartalmú, fungicid adalékkal ellátott. UV álló. Kül és beltéren is használható.

Neutrális szilikon:

Hézagtömítés, üvegezési munkákhoz, polikarbonát és poliakrilát tömítéshez. Kezelt fa és üveg közötti tömítésre, PVC és üveg közötti tömítéshez. UV álló. Kül és beltéren is használható. 

Univerzális szilikon:

Sokféle porózus alapfelületre alkalmazható alapozó nélkül. Tömítésre és réskitöltésre. Ecetsavat tartalmaz. UV álló. Kül és beltéren is használható. 

 

Hol használhatok akrilt?

Az akril közel sem olyan rugalmas, mint a szilikon, de még ez a tömítőanyag is meggyőzhet az előnyeivel. Az akril átfesthető, ezért gyakran használják például falazat repedéseire. Általában a tömítőanyagot gyakran használják a belsőépítészetben, mivel átfesthető.

Az akrilnak azonban vannak hátrányai is, ha helytelenül használják. Ha például a fürdőszobában a szilikon helyett akril fugát húztak, akkor ez nem tömített és vízáteresztő. Ez például azt jelentené, hogy a nedvesség észrevétlenül kerül a fürdőkád mögé, és egy napon penész köszönt rád. Ráadásul a gumiszerű műanyag sokkal durvább pórusú, mint víztaszító kollégája. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a festék talál jobb fogást, hanem a por és a szennyeződés is.

 

A szilikon és az akril összehasonlítása

Szilikon Akril
Nem vízoldható; vízálló Nedves állapotban vízben oldódik, szárazon vízáteresztő
Nem festhető Festékekkel és lakkokkal átfesthető
Nem sárgul be Sárgulhat
Rendkívül rugalmas, amíg fel nem szakad Csak enyhén nyúlik; megrepedhet, eltörhet és széteshet
Hosszabb száradási idő Rövidebb száradási idő
Általában magasabb az ára Általában kedvezőbb az ára
  • Tytan Prémium Akril Festhető, 260 ml
    Új termék
    Kifutó termék
    740 Ft

    Rendelésre

  • Szaniter szilikon Streetfighter, 280ml fehér, Den Braven
    Új termék
    Kifutó termék
  • Kosár tartalma
    Vásároljon még 29 999 Ft értékben az ingyenes házhozszállításhoz
    Vásároljon még 29 999 Ft értékben az ingyenes házhozszállításhoz
    Tovább a kosárhoz